აშშ-ის ყოფილი ელჩი საქართველოში იან კელი, ამბობს, რომ მიხეილ სააკაშვილის 10 ნოემბერს გამართული სასამართლო პროცესი საქართველოს მთავრობისა და სასამართლო სისტემის მიმართ ნდობას ვერ გაამყარებს.
იან კელი ამბობს, რომ საქართველოს მთავრობა არ იცავს ბრალდებულის უფლებას დაიცვას საკუთარი თავი სასამართლოზე.
"ეს არ არის გზა თქვენი მთავრობის ან სასამართლო სისტემის მიმართ ნდობის გასამყარებლად, თქვენ ამბობთ, რომ არ გაქვთ შესაძლებლობა დაიცვათ სასამართლო პროცესის ადგილი, ასევე არ ანიჭებთ პრიორიტეტს ბრალდებულის უფლებას - დაიცვას საკუთარი თავი ან შეხვდეს მბრალდებლებს " , - წერს იან კელი ტვიტერზე
Not the way to build trust in your govt or your judiciary. Youre saying 1) you dont have the ability to secure the trial site, and 2) you dont put a priority on the right of accused to defend himself or face his accusers.https://t.co/If8l9unMie via @CivilGe
— Ian Kelly (@ikelly731) November 10, 2021
მიხეილ სააკაშვილის გარეშე გამართულ სასამართლო პროცესს გამოეხმაურა კარლ ბილდტიც, მისი თქმით, აღმაშფოთებელია მიხეილ სააკაშვილისთვის უარის თქმა დასწრებოდა საკუთარ სასამართლოს და სტალინის საბჭოთა ეპოქაშიც კი, მოსკოვშიც არ მომხდარა მსგავსი რამ სასამართლოზე.
გუშინ, 10 ნოემბერს, მიხეილ სააკაშვილის სასამართლო პროცესი გაიმართა, რომელიც 4 საათს გაგრძელდა, მოსამართლემ უარი თქვა, მიხეილ სააკაშვილი პროცესზე დისტანციურად ან ტელეფონით ჩართულიყო. ნინო ელიეშვილის თქმით, ყოფილ პრეზიდენტს ამის საშუალება შემდეგ პროცესზე მიეცემა.
სასამართლოს დარბაზში მიხეილ სააკაშვილის გადაყვანაზე უარი განაცხადა იუსტიციის სამინისტომ. მათი განცხადებით, გადაყვანის დროს "შესაძლოა მომხდარიყო დესტრუქციული ქმედებები 500-600 მანქანის მონაწილეობით".
საერთაშორისო უფლებადაცვითმა ორგანიზაციამ, Amnesty International განაცხადა, რომ ის, რაც სააკაშვილის მიმართ ხდება, არის არამხოლოდ შერჩევითი სამართალი, არამედ აშკარად პოლიტიკური შურისძიება.